Rusiyanın qeyri-legitim prezidenti Vladimir Putinin Ukrayna ilə danışıqlarda heç bir arqumenti olmadığı üçün onun rəhbərliyinin qeyri-legitimliyi ilə bağlı açıqlamalar verir.
Jurnalist Zelenskidən Putinin “Ukraynanın BMT-nin himayəsi altında müvəqqəti idarə olunması” təklifinə münasibət bildirməsini istəyib.
Prezident xatırladıb ki, həm ABŞ, həm də Avropa artıq Moskvanın bəyanatına reaksiya verib və xatırladıb ki, Kiyev qanuni gücə malikdir və Putin özü də hərbi cinayətkardır.
"Məsələ onun fikrincə, kimin legitim, kimin legitim olmamasında deyil. O, müharibəni bitirməmək üçün daim bu və ya digər səbəb tapır. O, Ukrayna ilə danışıqlardan qorxur, şəxsən mənimlə danışıqlardan qorxur. Prinsipcə (görünüşdə) Ukraynanı istisna etməklə göstərir ki, Ukrayna onun üçün bir mövzu deyil. Baxmayaraq ki, o, Ukrayna ilə bağlı heç bir problemin olmadığını göstərir", - deyə prezident bildirib.
Onun sözlərinə görə, Putinin müharibəni bitirmək istəməməsi Avropada 99% başa düşülür, lakin “ABŞ-ın bütün bunları tanıması çox vacibdir” və Rusiya Federasiyasının qeyri-legitim prezidentinə maksimum təzyiq göstərməyə qoşulur.
Zelenski vurğulayıb ki, Ukrayna problemi Putinlə deyil , “Rusiyanı təmsil edəcək biri ilə”, məsələn, “bəzi ciddi biznes sahələri” ilə müzakirə etməyə razı olacaq.
"Düşünürəm ki, onların müharibəni necə bitirmək barədə təsəvvürləri olsa, biz onlarla əlaqə saxlayardıq. Əgər onlar Putinin bunu bitirmək istəmədiyi faktına qarşı çıxmağa hazırdırlarsa, bəziləri istəyir, niyə də olmasın? Məncə, orada Putindən qorxan müxalifət var. Avropa, Amerika, Ukrayna müxalifətlə danışmağa hazır olsalar, bəlkə də qorxmazlar", - Ukrayna prezidenti bildirib.