Vaqif Xaçaturyan türmədə intihara cəhd edib... - Məhkəmə
Xocalı rayonunun Meşəli kəndində soyqırımı törətməkdə ittiham olunanlardan biri - Vaqif Xaçaturyanın cinayət işi üzrə məhkəmə araşdırması davam edir.
Xəzərnews.az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, prosesdə iş üzrə sonuncu şahid- ehtiyatda olan polkovnik Azay Kərimov ifadə verib.
Şahidin sözlərinə görə o, SSRİ qoşunlarından Qarabağa xidmətə göndərilib. O, V.Xaçaturyanı tanıdığını, onun Sarkisyan, Koçaryan, Balasanyan və digərləri ilə birləşib insanları milli münaqişələrə cəlb etdiyini deyib:
“Mən baş leytenant rütbəsində SSRİ qoşunlarından gəlmişdim. Şuşa post patrulunun qərərgah rəisi olmuşam. O vaxt milli münaqişələr törədən insanlar var idi. Balasanyan, Sarkisyan, Xaçaturyan erməni camaatını mitinqlərə cəlb edirdilər. Samvel Babayan var idi. O da bir nömrəli fiqur idi. İnsanları öldürürdülər. Koçaryanın iki komandası var idi. Onlar kəndə daxil olub, mitinqlərə qoşulmayan azərbaycanlıları güllələyirdiıər. İkinci komanda da səngərdən qaçan camaatı güllələyirdi. Səngərdən qaçanlara zülm edirdilər. Buna biz Vaqif deyirik, Qarabağ erməniləri ona Vaqi deyirdilər. O vaxt milli münaqişələrə cəlb edənlərdən Vaqif də var idi. Biz onu tutub gətirdik Şuşa türməsinə. Bir neçə ay sonra oradan çıxıb getdi, Meşəli hadisələrini törətdi.
Ramil Usubov o vaxt cinayət axtarış şöbəsinin rəisi idi. Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərin 95 faizi Usubova işləyirdi. Biz əməliyyat tapşırığı alıb gedirdik. Biz birbaşa ünvana gedirdik”.
Şahidin dediyinə görə, V.Xaçaturyan türmədə intihara cəhd edib: “Dedilər damarını dişi ilə kəsib. Onu gətdirdik Şuşa xəstəxanasına. Gecə gördüm ki, dişi ilə tikişi sökməyə çalışır. Bu o vaxt özü özünə hökm oxumaq istəyirdi”.
Xəbər 988 dəfə oxunub.