“Sonda Türkiyəyə deyəcəklər ki...” - Natiq Cəfərli
Son həftələr Türkiyə ilə Yunanıstan arasında münasibətlər gərginləşib, ilk baxışdan tarixi, strateji qarşıdurma kimi görünsə də, son gərginlik daha çox taktiki məsələlərin həllinə yönəldiyini düşünürəm.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə açıqlama ilə Natiq Cəfərli çıxış edib.
N.Cəfərli bildirib ki, iki NATO ölkəsi bir-biri ilə texniki olaraq müharibə edə bilməz, etməz, burası aydındır, həm də Yunanıstanın özü də Türkiyə ilə real müharibə edə bilməyəcəyini bilir, Türkiyə hərbi anlamda Yunanıstandan çox güclüdür – son gərginliyin əsas hədəfi taktiki məsələdir:
“Türkiyə İsveç və Finlandiyanın NATO üzvlüyü üçün haqlı tələblər irəli sürüb problem yaradır, buna qarşı Türkiyəni qəzəbinə səbəb olacaq addım kimi Yunan adaları hərbiləşdirilir – sonda Türkiyəyə deyəcəklər ki, siz üzvlük məsələsində yumşalın, biz də Yunanıstanın qulağını çəkək, adalardan hərbi infrastrukturu yığışdırsınlar, ya da azaltsınlar - məsələyə belə də baxmaq olar”.
Xəbər 1996 dəfə oxunub.