Böyük Britaniya Ukraynaya qoşun göndərə bilər
Böyük Britaniyanın əsas siyasi partiyalarının nümayəndələri baş nazir Keir Starmerin müharibədən sonrakı proses çərçivəsində Ukraynaya mümkün qoşun yeridilməsi ilə bağlı qərarının parlamentdə səsverməyə çıxarılmasını istəyiblər.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə “Politico” nəşri məlumat yayıb.
Məqalədə deyilir ki, bəzi qanunvericilər xüsusilə münaqişə zonasına qoşunların yerləşdirilməsi ilə bağlı riskləri nəzərə alaraq, parlamentin qərarda iştirak etməli olduğuna inanırlar. Eyni zamanda, digər siyasətçilər parlamentin hərbi qərarların qəbuluna həddindən artıq müdaxiləsinə qarşı xəbərdarlıq edirlər.
Leyboristlər Partiyasının lideri Clive Lewis Politico-ya bildirib ki, parlament müzakirəsinə ehtiyac var, çünki Britaniya qoşunlarının Ukraynaya göndərilməsi onları “ABŞ-ın dəstəyi olmadan nüvə dövləti təhlükəsi” ilə üz-üzə qoya bilər. O, belə bir addımın atılması üçün ictimai dəstəyin vacib olduğunu, bunun təmin edilməsində parlamentin əsas rol oynadığını vurğulayıb.
Liberal Demokrat Partiyasının sözçüsü Helen Maguire bildirib ki, partiya hökumətin Ukrayna ilə bağlı təkliflərini dəstəkləyib, lakin qoşunların yerləşdirilməsi ilə bağlı parlamentin söz sahibi olmasında təkid edib.
Xəbər 402 dəfə oxunub.