172 dövlət əmlakı hərraca çıxarılır
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) tərəfindən keçirilən növbəti hərrac11 sentyabrda baş tutub.
ƏMKD-nin mətbuat xidmətindən XəzərNews.az-a verilən məlumata görə, sİfarişçilər seçdikləri dövlət əmlakları üzrə prosesdə iştirak edib.
Bu dəfəki hərracda özəlləşdirilən dövlət əmlaklarından biri Bakı şəhəri, Nizami rayonunda yerləşir. A.Manafov küçəsi, 16 ünvanındakı bu qeyri-yaşayış sahəsinin ümumi faydalı sahəsi 446.8 kv.m-dir. Müxtəlif xidmət sahələri üzrə əlverişli fəaliyyətə imkan verəcək bu obyekt üçün sifarişçi 90 min manat təklif edib.
Hərracda özəlləşdirilən nəqliyyat vasitələrinin buraxılış ili 1996 və 2007-dir. İştirakçı sifariş verdiyi Vaz markalı avtomobil üçün 1000 manat təklif etdi. Mercedes Benz markalı nəqliyyat vasitəsinin isə hərracdakı yekun satış qiyməti 15 min 300 manat olub.
Rəsmi məlumata görə, Komitə tərəfindən növbəti hərrac 18 sentyabrda keçiriləcək. Növbəti hərraca ümumilikdə 172 dövlət əmlakı çıxarılıb. Onlardan 23-ü səhmdar cəmiyyəti, 88-i kiçik dövlət müəssisə və obyekti, 52-si qeyri-yaşayış sahəsi, 9-u isə nəqliyyat vasitəsidir. Ərazi, ümumi faydalı sahə və digər xüsusiyyətlər üzrə müxtəlif olan bu dövlət əmlakları vətəndaşlara geniş seçim imkanı verir.
Hərracda iştirak etmək istəyən şəxslərin rahatlığı üçün prosedurlar tam elektronlaşdırılıb. Belə ki, komitənin rəsmi saytı (emdk.gov.az) və ya Özəlləşdirmə portalındakı (privatization.az) müvafiq keçiddə qeydiyyatdan keçən və seçdiyi əmlakın ilkin hərrac qiymətinin 10% məbləğində beh ödəyən şəxs hərracın iştirakçısına çevrilir. Elektron hərrac sistemi vasitəsilə sifarişçilər hərrac keçirilən məkana getmədən prosesdə onlayn formada iştirak edə bilər.
Xəbər 1831 dəfə oxunub.