Dmitri Kozyura ruslara işlədiyini etiraf edib
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti ilə əməkdaşlıqda şübhəli bilinərək həbs edilən Antiterror Mərkəzinin rəhbəri barəsində aprelin 11-dək zaminə buraxılmadan həbs qətimkan tədbiri seçib.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə fevralın 13-də Ukrayna KİV-i məlumat yayıb.
KİV-in məlumatına görə, söhbət Dmitri Kozyurdan gedir. Məhkəmə zamanı o, 2002-ci ildən Antiterror Mərkəzində xidmət etdiyini bildirib. Təhlükəsizlik Xidmət isə onun 2018-ci ildən Rusiya kəşfiyyatı ilə əməkdaşlıq etməkdə təqsirli bilir.
Prokuror bildirib ki, Kozyura iki dəfə “Signal” messencerindən FTX-yə raket hücumlarının nəticələri barədə məlumat ötürüb. Onun sözlərinə görə, qeydə alınan digər epizod dövlət sirri olan məlumatların ötürülməsidir.
Vəkil ev dustaqlığı istəyib və əlavə edib ki, Kozyura istintaqla əməkdaşlıq edir. Həmçinin, vəkilin sözlərinə görə, müttəhimə dərmanlar və yüksək qan təzyiqi təyin olunub.
Mətbuat onu da əlavə edib ki, prokuror məhkəmədən iclasın bağlanmasını istəyib, lakin məhkəmə iclası açıq saxlamaq qərarına gəlib və dövlət sirrini ehtiva edən məlumatı açıqlamaqdan çəkinməyi xahiş edib.