Macarıstanla Azərbaycan bütün səviyyələrdə bir-birini dəstəkləyir -SƏFİR
Macarıstanın ölkəmizdəki Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Macarıstan Respublikasının Avropa İttifaqına ikinci sədrliyinin başa çatması ilə əlaqədar olaraq tədbir keçirildi
Xəzərnews.az xəbər verir ki, tədbirdə çıxış edən Macarıstanın Azərbaycandakı səfiri Tamaş Yojef Torma ölkəsinin ittifaqa sədrliyi dövründə gördüyü işlərdən danışıb. Səfir qeyd edib ki, hazırda başa vurduqları proses Macarıstanın Avropa İttifaqına ikinci sədrliyi idi.
“Macarıstan artıq 20 ildir Avropa İttifaqının tamhüquqlu üzvüdür. Amma təəssüf ki, son bir il münaqişələr, bloklara bölünmələrlə müşahidə olundu. Buna baxmayaraq bizim məqsədimiz sülhə nail olmaq və Avropada sülhü təbliğ etmək olub” deyən cənab Tamaş Yojef Torma xatırladıb ki, elə Baş nazir Viktor Orban da qitədə sülh və sabitliyi möhkəmləndirməyə çalışıb.
“Ümumiyyətlə, Macarıstanın iki əsas məqsədi olub ki, bunlardan ən vacibi sülh və sabitliyə nail olmaq idi. Ölkəmiz bütün problemlərə baxmayaraq, məhz bu məqsədləri həyata keçirməyə səy göstərib”, - deyib macar diplomat. Səfir Tamaş Yojef Torma ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərindən də söz açıb. Bildirib ki, Azərbaycan Macarıstanın yaxın dostudur və etibarlı iqtisadi tərəfdaşıdır, hər iki ölkə bütün səviyyələrdə bir-birini dəstəkləyir.
“Düşünürəm ki, Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinin inkişafına Macarıstanın sədrliyi öz töhfəsini verib. Baş nazir Viktor Orban iki dəfə Azərbaycana səfər edib.
Bunlardan biri Türk Dövlətlərinin Şuşaşada keçirilən Zirvə görüşündə, ikincisi isə COP29-da iştirak məqəsdi daşıyırdı. Yeri gəlmişkən, COP29 çox möhtəşəm tədbir idi və Azərbaycanın sədrliyi ilə uğurla təşkil edildi” deyən diplomat əlaqələrin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Tədbir daha sonra rəsm sərgisi ilə tanışlıq və ziyafətlə davam edib.
Nuray
Xəbər 3665 dəfə oxunub.