“Diqtə edilmiş sülh qəbul edilməyəcək” - Şolz
Avropa Ukraynanı dəstəkləməyə davam edəcək.
XəzərNews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bu sözləri Almaniya kansleri Olaf Şolz fevralın 15-də Münhen Təhlükəsizlik Konfransında bildirib.
Şolz Kiyevə uzunmüddətli dəstək verməyə çağırıb:
“Ukrayna hər hansı danışıqlar yolu ilə həll edildikdə, Rusiyanın istənilən yeni hücumunu dəf edə biləcək silahlı qüvvələrə malik olmalıdır. Bunun üçün avropalılar, eləcə də Ukraynanın transatlantik və beynəlxalq tərəfdaşları lazımdır”.
O, ABŞ hökumətinin Ukraynanın müstəqilliyini qorumaq kimi “ümumi məqsədi” bir daha təsdiqləməsindən çox məmnun olduğunu bildirib. Şolz vurğulayıb ki, bu öhdəlik danışıqlarda öz əksini tapmalıdır və Ukraynasız Ukrayna haqqında heç nə deməmək prinsipini xatırladıb.
O bildirib ki, sərhədləri güc yolu ilə dəyişdirmək istəyən hər kəs dinc nizamı pozur.
"Sərhədlər zorla köçürülməməlidir! Rusiyanın qələbəsi və ya Ukraynanın süqutu sülh gətirməyəcək. Amma bu, Avropada və onun hüdudlarından kənarda sülh və sabitliyi daha da təhlükə altına salacaq" – Almaniya kansleri bildirib. O qeyd edib ki, “diqtə edilmiş sülh” qəbul edilməyəcək.
O, vurğulayıb ki, sülh yalnız Ukraynanın suverenliyi təmin olunarsa, mümkün olacaq.