Azərbaycanda rekord miqdarda narkotik vasitə müsadirə olundu
Saatlı rayonunda 190 kiloqrama yaxın narkotik vasitə dövriyyədən çıxarılıb, narkotik tərkibli bitkilərin kultivasiyası ilə məşğul olan əmioğlanları saxlanılıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) Mətbuat Xidmətindən XəzərNews.az-a verilən məlumata görə, daxili işlər orqanları tərəfindən kultivasiya yolu ilə yetişdirilən narkotik tərkibli bitkilərin aşkar edilməsi və bu qanunsuz fəaliyyətlə məşğul olan şəxslərin ifşa olunaraq məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində qətiyyətli tədbirlər uğurla davam etdirilir.
Belə ki, daxil olmuş məlumat əsasında Saatlı rayon Polis şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən əməliyyat-axtarış tədbiri nəticəsində narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi ilə məşğul olmaqda şübhəli bilinən rayonun Şirinbəy kənd sakini Elvin Cəfərov saxlanılıb. Onun rayonun Orta Muğan kəndi ərazisində icarəyə götürdüyü bostan bitkilərinin əkilməsi üçün nəzərdə tutulan sahəyə baxış keçirilən zaman oradan xüsusi qulluq olunaraq yetişdirilən ümumi çəkisi 184 kiloqram olan 410 ədəd çətənə (kannabis) bitkisi aşkar olunaraq götürülüb. Əməliyyat tədbirlərinin davamı olaraq həmin sahədən əlavə olaraq qurudulmuş formada 2 kiloqram 700 qram marixuana da müəyyən edilib. Saxlanılan şəxs istintaqa verdiyi ifadəsində narkotik tərkibli bitkiləri bu ilin mayında əkdiyini və onlara qulluq edərək yetişdirdiyini etiraf edib.
Faktla bağlı Saatlı rayon Polis şöbəsinin İstintaq bölməsində Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb, araşdırmalar davam etdirilir.
Qeyd edək ki, Elvin Cəfərovun digər ailə üzvü - Amid Cəfərov da bu ilin avqustunda narkotik tərkibli bitkilərin kultivasiyası ilə məşğul olmaqda təqsirli bilindiyi üçün Saatlı rayon Polis şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb. Həmin vaxt A.Cəfərovun yaşadığı evin həyətindən qulluq edilərək yetişdirilən və qablaşdırılan 10 ədəd çətənə bitkisi, həmçinin 2 kiloqram 700 qram qurudulmuş marixuana aşkar edilərək götürülmüşdü.