Tramp USAID qrantlarının 90%-ni ləğv etdi... - Söhbət 57 milyard dollardan gedir
ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyinin (USAID) xarici yardımının 90%-dən çoxunu kəsib.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə CNN fevralın 27-də ABŞ administrasiyasının iddiasına istinadən məlumat yayıb.
Məhkəmə iddiasına əsasən, USAID-in 5800-ə yaxın qrantı dayandırılıb, 500-dən çox qrant isə qüvvədə qalıb.
Saxlanılan qrantların ümumi dəyəri təxminən 57 milyard dollardır.
USAİD-in qrantlarına xitam verməklə yanaşı, təxminən 4100 dövlət qrantı dayandırılıb və təxminən 2700 dövlət qrantı isə saxlanılıb.
Administrasiya daha sonra açıqlamasında “hələ də nəzərdən keçirilməli olan 297 müqavilənin olduğunu” izah edib.
Agentlik bildirir ki, bu, Tramp administrasiyası USAID işçilərinin əksəriyyətini ya məzuniyyətə buraxdıqdan, ya da onları işdən çıxardıqdan sonra baş verib.
Jurnalistlər, administrasiyanın yenilənməsinin xarici yardımın ümumi dayandırılmasına etiraz edən məhkəməyə cavab olaraq verildiyini vurğuladılar.
Sənədə əsasən, ABŞ-ın dövlət katibi Marko Rubio çərşənbə günü “Hər bir qrantla bağlı yekun qərarını verib, sənədin və ya müstəqil hüquqi orqanın şərtlərinə uyğun olaraq qrantın saxlanması və ya ABŞ-ın milli maraqlarına və xarici siyasətinə zidd olaraq xitam verilməsini müəyyən edib”.
CNN qeyd edir ki, xarici yardımın əhəmiyyətli dərəcədə azalması qeyri-kommersiya təşkilatları və podratçıların işinə zərbədir, çünki bütün dünyada yardım proqramları dayanıb.
Xatırladaq ki, yanvarın 20-də Tramp ABŞ-ın xarici yardım proqramlarının siyasi məqsədlərinə uyğun olub-olmadığını yoxlamaq üçün 90 gün müddətinə dayandırılması haqqında sərəncam imzalayıb.