"Ermənistan İranın 32-ci quberniyasına çevrilib. İran Xİ naziri A.Əraqçının Ermənistana səfərindən sonra rəsmi Yerevanın davranışında bəzi mövzular diqqət çəkir. Səfər bitən kimi RF XİN Ermənistanın Sünik vilayətinin mərkəzi şəhəri olan Qafanda Rusiya Baş Konsulluğunun açılmasının yubadılmasını gündəliyə gətirdi".
Bu sözləri XəzərNews.az- a açıqlamasında politoloq Mübariz Əhmədoğlu deyib.
M.Əhmədoğlu bildirib ki, ER XİN buna cavab olaraq bu mövzu üzrə müzakirənin hələ davam etdiyini bildirdi:
"Qafanda üç ildir Rusiya konsulluğunun açılmasının müzakirəsi bitmir. Çünki Ermənistan konsulluğun açılmasına razılıq vermək niyyətində deyil, Sünik vilayəti daha çox İranın nəzarəti altındadır. Qarabağ ermənilərinin Azərbaycana hərbi yolla qaytarılmasının aktuallaşdırılmasını nəzərə alsaq, ümumilikdə Ermənistanın İranın 32-ci ostanına və ya quberniyasına çevrildiyini qeyd etmək olar. İranın Sünikdəki konsulu Mürtəza Abedin Vəramin Rusiyanın Qafanda konsulluq açmasına münasibət bildirdi. Münasibət konsulluğun açılmasının arzuolunmaz istiqamətində idi. ABŞ da Sünik regionunu öz təsir zonası hesab edir. Bəzən İranın oradakı fəaliyyətinə də müəyyən maneçiliklər edir. Ermənistan üçün Rusiya artıq üçüncü dövlətə çevrilib".
Poitoloq qeyd edibki, İranın Ermənistanla münasibətlər üzrə əsas kuratoru P.Hüseyninin fikrincə, hazırda ABŞ və İran Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyi möhkəmləndirməklə, sonra isə digər işlərlə məşğul olacaq:
"İranın Xİ naziri bir az əvvəl Yerevandan qayıdan kimi xarici aktorların regionda iştirakının əleyhinə olduğunu bir daha bildirdi. Puya Hüseyni isə İranın ABŞ-la birlikdə Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin möhkəmlənməsindən danışır. ABŞ Rusiya üçün Ermənistan tək ABŞ, Aİ deyil, həm də İran tərəfindən də açıq problem yaradırsa, bu RF-i müəyyən addımlar atmağa vadar edir. Dünya ermənilərinin ilk növbədə Ermənistanın müstəqil siyasət aparmasının və ya İranın tərkibinə düşməməsinin qayğısına qalması çox vacibdir".
Xəbər 694 dəfə oxunub.