Lavrovun yeni planı və ortaya çıxan sual
Ermənistanla Azərbaycan sərhədində KTMT missiyasının yerləşdirilməsi təklifi aktual olaraq qalı. Əgər İrəvan maraqlı olarsa, o, yerləşdirilə bilər”. Bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov son müsaibəsində bildirib.
Lavrov daha sonra əlavə edib ki, belə bir çətin vəziyyətdə KTMT-nin sülhməramlılarının yerləşdirilməsi planının hazırlaması, hesab edirəm ki, çox mühüm nailiyyətdir. O bildirib ki, bu msələ hələ də masadadır:
“Bu təklif hələ də müzakirə olunur. Əgər erməni müttəfiqlərimiz və dostlarımız hələ də onunla maraqlanırsa, bu missiya cəmi bir-iki gün ərzində yerləşdirilə bilər”.
Lavrovun bu fikirlərindən bir neçə nəticə çıxarmaq olar.
Birincisi: Rusiya hər vəchlı Azərbaycan-Ermənistan sərhədində öz qoşunlarını (KTMT adı ilə) yerləşdirmək istəyir.
İkincisi: Lavrov bu məsələdə hər iki tərəfin yox, məhz Ermənistanın rəyinin olamsını dilə gətirib ki, bu da Azərbaycanın mövqeyinə sayğısız yanaşmadır.
Üçüncüsü: Lavrov bu məsələnin Rusiya üçün aktual olduğunu səsləndirməsə də, bu missiyanın iki, üç gün ərzində reallaşdırmağa hazır olduqlarını deməklə öz maraqlarını ifadə etmiş olub.
Dördüncüsü: Kreml Avropa missiyasının Azərbaycan-Ermənistan sərhədinə gəlməsini həzm edə bilmir və buna alternativlər ortaya qoymaqla Ermənistanı təhdid edir.
Bu situasiyada maraqlı bir sual ortaya çıxır: Avropa müşahidəçilərinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədinə gəlməsi Azərbaycanda narazılıq yaratmışdı. Əsas arqument də bu idi ki, Avropa Azərbaycanın rəyini öyrənmədən belə bir addım atıb. Lavrov da birmənalı bildirib ki, KTMT-nin sülhməramlı missiyasının Azərbaycan-Ermənistan sərhədinə yerləşdirilməsi üçün Ermənistanın müsbət rəyi lazımdır. Bəs Azərbaycan bu yanaşma ilə razılaşa bilərmi?