Norveç Ukraynaya 94 milyon dollar ayırır
Norveç ölkə əhalisinin, müəssisələrin və sənayenin adekvat qaz təchizatını təmin etmək üçün Ukraynaya qaz idxalını maliyyələşdirmək üçün əlavə 1 milyard NOK (94 milyon dollardan çox) vəsait ayırır.
XəzərNews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, bu barədə martın 26-da Norveç hökumətinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
"Ukraynanın dayanıqlılığı üçün daha təhlükəsiz enerji təchizatı vacibdir. Bu, Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin keçən həftə Norveçə səfəri zamanı müzakirə olunan mövzulardan biri idi. Evləri, biznesləri və ictimai qurumları elektrik enerjisi və istiliklə təmin etmək üçün qaz idxalı üçün maliyyənin artırılmasına təcili ehtiyac var. Norveç bu ehtiyacı ödəmək üçün üzərinə düşəni edir", - deyə məlumatda bildirilir.
Açıqlamada deyilir ki, yeni maliyyə vəsaiti Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) vasitəsilə yönəldiləcək və Qərb mənbələrindən qaz almaq üçün istifadə olunacaq. Qazın alıcısı Ukraynanın dövlət şirkəti olan "Naftoqaz" olacaq. Maliyyələşdirmə Ukrayna üçün Nansen Dəstək Proqramı çərçivəsində təmin edilir və 2025-ci ildə Ukrayna üçün enerji sektorundan ayrılan vəsaitdən 1 milyard NOK ayrılır. Ümumi əməliyyat dəyəri 1,635 milyard NOK (təxminən 155 milyon dollar) təşkil edir.
Hökumətin məlumatına görə, əlavə maliyyə Norveçin Ukrayna üçün qaz alışına ümumi töhfəsini 2022-ci ildən 3,6 milyard NOK-a (341 milyon dollardan çox) qədər artıracaq.