Valideynlər mobil cihazlardan istifadəni zərərli hesab edir
Rusiya məktəblərində mobil telefonlardan istifadə qanunla tənzimlənəcək. Dövlət Dumasının deputatları bununla bağlı qanun layihəsi hazırlayıblar.
Xəzərnews xəbər verir ki, keçirilən sorğu nəticəsində respondentlərin 85%-i uşaqların sinifdə telefondan istifadə etməsini zərərli hesab edib.
“Hamımız uşaqlarımızın təhlükəsiz təhsil mühitində olmasını istəyirik. Uşağımızın əlinə onun üçün zərərli olan şeyləri verməyə ehtiyacımız yoxdur. Valideynlər övladlarını niyə məktəbə göndərirlər? Öyrənsin, bilik qazansın və faydalı işlər görsün. Təbii ki, telefonlar vaxt aparır, diqqəti yayındırır, təhsilin keyfiyyətini aşağı salır, materialın qavranılmasına pis təsir edir. Biz böyüklər uşaqların məktəbdə diqqətini bilik və faydalı bacarıqlara yiyələnmələrinə şərait yaratmalıyıq”, - deyə Dövlət Dumasının Təhsil üzrə Komitəsinin sədri Olqa Kazakova bildirib.
Respondentlər mobil cihazlardan istifadə zamanı uşaqların təhsilinin və sağlamlıqlarının pisləşməsi, valideynlə uşaq arasında ünsiyyətin azalması, müəllimlərin suallarına cavab verməməsi, testlərdən keçə bilməməsi və inkişaflarında ləngimənin baş verməsi kimi zərərli halları qeyd ediblər.