Patriarxın qışı... və ya ziyafətin sonu...
Dünyaca ünlü yazar Qabriel Qarsia Markes indi sağ olsaydı ki, yəqin ki, özündən də məşhur romanının - "Patriarxın payızı"nın adını dəyişib yəqin ki, "Patriarxın qışı" qoyardı. Çünki məhz soyuq fevral ayında böyük strateq Putin Ukraynada "bataqlığ"a girdi, bütün dünya ilə üz-göz oldu və təkləndi.
Putinin və Rusiyanın təklənməyini rusların ən ağıllı adamlarından biri - jurnalist və politoloq Maksim Şevçenko da təsdiqləyir.
Görün son "strim"lərindən birində M.Şevçenko nə deyir:
"Ukraynada aparılan hərbi əməliyyat bütün Qərb dünyasını tənha Rusiyaya qarşı birləşdirdi. Sanksiyalar dalğa kimi bir-birinin dalınca gəlir, Avropa ölkələri Ukraynaya silah göndərir...".
Bəli, nə Putin, nədəki Rusiyanın bütün düşünən kəsimi, ağıllı adamları basqıların və əks-tədbirlərin bu dərəcəsini gözləmirdi. Total miqyasda sanksiyalar Rusiyanı boğmağa yetəcək qədərdi.
Artıq bütün iri dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar Rusiyaya qarşı ard-arda sanksiyalar tətbiq etməkdədir. Hətta Almaniya kimi qatı Rusiyapərəst və özmənfəətçi ölkə də artıq Ukraynaya silah göndərməyə başlayıb.
İş o yerə çatıb ki, Vladimir Solovyov kimi qatı təbliğatçı və şovinist də artıq reallıqları etiraf etməyə başlayıb. Adam açıq mətnlə qeyd edir ki, "indi bütün dünyada bizə - Rusiyaya nifrət edirlər".
Bu yerdə bu adamlardan istər-istəməz soruşmaya bilmirsən: Bəyəm bu sizə lazım idimi?
Axı niyə son 3 ayda dünyada gərginlik üçün, qarşıdurma üçün heç bir əsas olmadığı halda, birdən-birə Qərbin, NATO-nun qarşısında bu qədər ağlasığmaz tələblər irəli sürüb dünyanı qan çanağına döndərdiniz?
Nə üçün dünyanı Üçüncü Dünya müharibəsinin astanasına gətirdiniz?
Bütün bunların qarşılığı olaraq əldə etmək istədikləriniz məgər buydumu?
Baxın, siz Putinlər, Lavrovlar, Şoyqular işi o dərəcəyə çatdırdınız, süni gərginliyi o qədər şar kimi şişirtdiniz ki, indi hətta "Avrovizyon" kimi miskin bir müsabiqə də artıq sizin Rusiyanızdan imtina edir.
"Avrovizyon"un rəhbərliyi "Rusiyanın bu müsabiqənin imicinə xələl gətirdiyini" bildirib, onu bir iştirakçı kimi öz sıralarından rədd edir.
Bir sözlə, indi hamı Rusiyadan üz döndərir, onunla əməkdaşlıqdan, iş birliyindən imtina edir. Rusiya sözün əsl mənasında "izqoy"a çevrilir.
Bəlli ki, Kremldə oturan şəxs və onun komanda üzvlərindən heç biri bu cür dünyəvi boykotu, kütləvi sanksiyaları gözləmirdi.
Budur, gözləmədikləri başlarına gəldi.
Və nəticədə, Putin artıq sonuncu vasitəyə əl atır, dünyanı nüvə silahından istifadə edəcəyi ilə şantaj edir. Nüvə qüvvələrini hazırlıq vəziyyətinə gətirməyi əmr edir.
Düzdür, Putin bununla əslində "blef" edir.
Və indi dünyada Putini "psixopat" adlandıranların sayı gün-gündən artır.
Bu, bir lider üçün olduqca acınacaqlı sonluqdur. Əlbəttə, yəqin ki, Putin istəməzdi ki, onun "tamaşa"sı, "ziyafət"i belə bir sonluqla bitsin.
Lakin Putinin istəyi artıq heç nəyi həll etmir. Bu nağıl - Putinin "Qış nağılı" belə bitməliydi.
Bax belə.