ABŞ-dan Rusiya ilə əlaqəli kiberhücum açıqlaması
ABŞ və İngiltərə təhlükəsizlik agentlikləri dövlət qurumları başda olmaqla, beynəlxalq enerji şirkətləri və digər böyük şirkətlərin kompüter proqramlarına kiberhücum üsulunun Rusiya tərəfindən istifadəsinə dair məlumat yayıb.
XəzərNews.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, Amerika Milli Təhlükəsizlik Agentliyi tərəfindən yayımlanan bir sənəddə yüzlərlə dövlət qurumu, enerji şirkətləri və beynəlxalq miqyasda bir çox şirkətin bulud xidmətlərinə girmək üçün istifadə edilən “güc tətbiqi” metodunun rus kompüter hakerləri tərəfindən üstünlük verilən bir yol olduğunun aşkarlandığı bildirilib.
Sənəddə daha əvvəl gerçəkləşdirilən böyük kiberhücumlarda adı keçən rus hərbi təhlükəsizlik təşkilatı olan GRU ilə əlaqəli operatorların hücumlarının üslubları ilə 2016 və 2020-ci illərdəki ABŞ seçkilərini pozma cəhdlərinə toxunulub.
Xəbər 2283 dəfə oxunub.