Brüsseldə Avropa Şurasının fövqəladə sammiti keçiriləcək
Bu gün Brüsseldə (Belçika) Avropa Şurasının fövqəladə sammiti keçiriləcək.
XəzərNews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, “Avropa İttifaqı liderləri Ukraynaya və Avropanın müdafiəsinə gələcək dəstəyi müzakirə etmək üçün xüsusi sammitə toplaşırlar”, - deyə məlumatda bildirilir.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski görüşə dəvət olunub.
O cümlədən, Avropa İttifaqı Şurasının sədri Antonio Kosta və Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen, Belçika Kralı I Filipp, Belçikanın Baş naziri Bart de Vever, Avstriyanın federal kansleri Kristian Ştoker və NATO-nun baş katibi Mark Rutte ilə danışıqların aparılması planlaşdırılır.
“Politico” nəşri isə martın 5-də yazıb ki, “tələsik” təşkil olunan sammitdə siyasətçilər milli orduları gücləndirmək üçün resursları tez bir zamanda yönləndirməyin yolunu axtaracaq, həmçinin, məsələn, Ukraynanın Aİ-yə üzvlük yolunu təsdiqləməklə ona dəstək nümayiş etdirməyə çalışacaqlar.
Məqalədə deyilir ki, onlar həmçinin Vladimir Putinin rejiminə qarşı olduqlarını, o cümlədən növbəti sanksiyaların tətbiqi öhdəliyini vurğulamağa çalışacaqlar və Rusiyanın Ukraynaya tammiqyaslı işğalı başlayandan bəri Aİ-də dondurulmuş Rusiya aktivlərindən necə istifadə ediləcəyini müzakirə edəcəklər.