“Ziraat Bank Azərbaycan” çətin durumda: 44 milyon manatdan çox əmanət geri çəkilib
2023-cü ildə şirkətlər və əhali "Ziraat Bank Azərbaycan”dan əmanətinin 45 milyon manatdan çoxunu geri çəkib.
Xəzərnews.az Valyuta.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə bankın maliyyə hesabatında qeyd olunur.
Hesabata əsasən bu ilin III rübündə bankda fiziki şəxslərin tələbli depozitlərinin həcmi 22,2 milyon manat təşkil edib. Bu isə ilin əvvəli ilə müqayisədə 6,5% və ya 1,6 milyon manat azdır. 2023-cü il yanvarın 1-nə əhalinin bankdakı tələbli əmanətlərinin həcmi 23,8 milyon manata bərabər olub.
Şirkətlərin "Ziraat Bank Azərbaycan”dan geri çəkdiyi əmanətlərin həcmi isə daha böyükdür. Belə ki, bankda hüquqi şəxslərindən müddətli depozitləri bu il 2 dəfə və ya 44,1 milyon manat azalaraq 44,3 milyon manata enib. Bu ilin yanvarın 1-də bu rəqəm 88,4 milyon manat təşkil edib.
Bu ilin III rübü üzrə "Ziraat Bank Azərbaycan”ın ümumi depozit portfeli isə 391,9 milyon manat təşkil edib. Bu da ilin əvvəlinə nisbətən 23,3% çoxdur.
Xatırladaq ki, "Ziraat Bank Azərbaycan” 2014-cü ildə yaradılıb, onun nizamnamə kapitalı 65,5 milyon manatdır. Bankın səhmlərinin 99,98%-i "Ziraat Bank”a (Türkiyə), 0,01% - "Ziraat Texnoloji Şirkəti”nə, 0,01%-i isə Ziraat Yatırım Menkul Değerler Şirkətinə (Türkiyə) məxsusdur.
Xəbər 1067 dəfə oxunub.