Bu avrokubok “Qarabağ“ üçün niyə uğursuz alındı?
İlk gördüyüm odu ki, bu məğlubiyyət türklər demiş, Hocaya yazar. Faydalı iş əmsalı nəinki 0 olan, hətta hər keçən dəqiqə komandanın ziyanına işləyən Aleksey Kaşuku 80 dəqiqə meydanda saxlamağın heç bir izahı yoxdu. O əvəzetmə vaxtında edilməli, ikinci hissənin əvvəli və ortalarındakı basqı və sürət davam etdirilməli, gücləndirilməli idi. Olmadı, edilmədi.
* * *
Liqa mərhələsində keçirdiyi 6 matçda heç bir qolu başla vura bilməyən "Styaua" hər 3 topu standart vəziyyətdən həll elədi, elə başla da qollar vuruldu. Müdafiə xəttinin belə aşkar boşluqlar verməsi, eyni zamanda qapıçı Buntiçin kobud səhvi də işləri korladı.
Desək ki, komanda mübarizə aparmadı, səhv etmiş olarıq. Elvin Cəfərquliyev və Marko Yankoviç Avropanın üst səviyyəsində futbolçulardılar, onların bugünkü performansı ayaq üstə alqışa layiqdi.
Kollektiv olaraq isə 10-12 dəqiqəlik aralıqlarla əldə edilən üstünlüyün məntiqi sonluğa çatmamasını sırf konsentrasiya azlığına bağlamaq olar. Aşkardı ki, "Qarabağ" son zamanlarda yaşadığı çətinliklərdən ayıla bilməyib. Ardıcıl problemlər mövsümün əvvəlindəki enişin davamı kimi oldu və bu gedişatı çevirmək, müsbət istiqamətə yönləndirmək mümkün olmadı.
Qarşıda daha ətraflı analiz etmək, fikirlər söyləmək üçün vaxtımız olacaq. Dəqiq deyəcəyimiz şey budu ki, bu avrokubok mövsümü "Qarabağ" üçün uğursuz alındı. Bu artıq mülahizə yox, faktdı.
"Olimpiakos" səfəri qalıb. Onu da bitirib heyəti düzəltməyə başlamaq lazımdı. Müdafiəyə də, orta xəttə də, hücuma da yaxşı transferlər lazımdı. Gələn sezonda da hazırkı vəziyyəti yaşamamaq üçün səhvlərdən nəticə çıxarılmalıdı.