Doğrulmasını istəmədiyim proqnozlar
Özündən demək kimi çıxmasın. Aylar əvvəl yazmışdıq ki, Rusiya müharibəni içəridə dayandırıb sərhədlərimizə daşıyacaq. Təəssüf ki, bədbin proqnoz özünü doğruldur.
Bizə lazım olan müharibə Qarabağda gedirdi, onu Moskva yarımçıq dayandırdı. İndi özünə lazım olan müharibəni sərhəddə başladıb.
Doğrudur, bu lokal döyüşlər, izlədiyimiz qədər, Azərbaycanın üstünlüyü ilə gedir. Ancaq Rusiya Baş Qərargahında planlaşdırılmış bu sərhəd müharibəsinin Paşinyan devrilənə qədər bizim üstünlüyümüzlə davam etməsinə Rusiya "dözəcək". Öz adamını Ermənistanın başına oturdan kimi valı tərsinə fırlatmağa çalışacaq. Adamının yerini bərkitmək üçün lokal da olsa, qələbələr lazım olacaq axı.
Müharibənin sərhədə daşınmasının bir bədbin pespektivi də var: Putin "dostu" Köçəryanı Ermənistanın başına keçirməyi bacarsa, rus savaş qırğıları rəsmi İrəvanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatına müraciətindən "qanadlanıb" uçacaq və "sülh göyərçini" qiyafəsində bütün sərhdlərimizə qonacaq. O zaman "Zəngəzur dəhlizi"inə, yəqin ki, sadəcə, gələcək regional nəsillər üçün nağıl kitablarında rast gələ biləcəyik. O arada rusbaşlı Ermənistanın Rusiya-Belarus İttifaqına qoşdurulacağını da bir qorxu filmi kimi - Amerika-Rusiya müharibəsindən bir fraqment olaraq izləmiş olacağıq...
Amma bu proqnozların doğrulmasını heç istəmirəm. Həm də heç!
P.S. ABŞ prezidentinin Azərbaycanı və Türkiyəni "Demokratiya sammiti"nə çağırmamasının gerçək səbəblərindən biri də budur - uduz(durul)muş Ermənistanın qisası. Daha doğrusu, Rusiyanın və Türkiyənin Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyada sinxron siyasətinə cavab həmləsi. Yoxsa Konqonun başçısı nə vaxtdan demokrat olmuşdu ki?!