İslamabadda keçirilən “Novruz 2021”də ölkəmizin mədəniyyəti
Azərbaycanın milli və mənəvi dəyərləri, eləcə də milli mətbəxi İslamabadda keçirilən "Novruz 2021” mərasimində Pakistan ictimaiyyətinə və xarici ölkələrin diplomatlarına təqdim olunub.
XəzərNews.az AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, tədbirə Pakistanın birinci xanımı Samina Alvi, Pakistanın Xarici işlər katibi, ölkənin ictimai və siyasi xadimləri, xarici ölkələrin Pakistandakı səfirləri, digər diplomatlar, ictimaiyyətin nümayəndələri, media təmsilçiləri qatılıb.
Azərbaycanın Pakistandakı səfirliyi Novruz şənliyində ölkəmizin mədəniyyətini, milli və mənəvi dəyərlərini, habelə mətbəxini təqdim edib.
Tədbirdə Azərbaycan həqiqətlərini, ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisini və inkişafını əks etdirən müxtəlif əyani materiallar da nümayiş olunub. Səfirliyimizin əməkdaşlarının övladlarının ifasında yallı rəqsi alqışlarla qarşılanıb.
Pakistanın birinci xanımı və digər qonaqlar Azərbaycan səfirliyinin və digər ölkələrin səfirliklərinin pavilyonlarını gəziblər.
Şənlik iştirakçılarını təbrik edən Pakistanın birinci xanımı Samina Alvi Novruzun gəlişi ilə təbiətin oyandığını, regionda sülh və həmrəyliyin simvolu kimi xalqları bir araya gətirdiyini, ortaq adət və ənənələr formalaşdırdığını vurğulayıb, Novruzun aşıladığı dəyərlərin qorunmasının önəmini ifadə edib, səfirliklər tərəfindən nümayiş etdirilən mahnı və rəqslərin, milli yeməklərin onu valeh etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə iştirak edən qonaqlar Pakistandakı səfirliyimiz tərəfindən sərgilənən milli mətbəx nümunələrindən dolma, plov, qutab, şəkərbura, paxlava və digər təamlara, həmçinin Azərbaycanın zəngin tarixini və mədəniyyətini əks etdirən suvenirlərə, Novruz bayramına dair kitablara, eləcə də Azərbaycanın siyasi və iqtisadi inkişafını və qədim mədəniyyətini əks etdirən nəşrlərə böyük maraq göstərib.
Mərasimdə Novruz bayramının əsas atributları, eləcə də yumurta döyüşdürmə yarışı Azərbaycan səfirliyinin pavilyonuna xüsusi rəngarənglik qatıb.
Xəbər 6685 dəfə oxunub.