Avropa Parlamentindən etiraf: “Azərbaycana qarşı ədalətsiz davranırıq“
Avropa Parlamentinin Çexiyadan millət vəkili Yan Zaxradil bildirib ki, Azərbaycan ədalətsiz davranılan ölkələrdəndir.
XəzərNews.az xəbər verir ki, millət vəkili bu fikri iclas vaxtı söyləyib. Avropa Parlamentində keçirilən iclasda beynəlxalq ticarət komitəsi Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında yeni hərtərəfli layihəni müzakirəyə çıxarıb.
Yan Zaxradil müzakirələr zamanı deyib: "Gəlin, etiraf edək, həqiqəti söyləyək. Azərbaycana qarşı ədalətsiz davranmışıq. Azərbaycana qarşı həmişə ədalətlə davranmamışıq".
Deputat qeyd edib ki, Azərbaycan Avropa İttifaqının bir çox məsələlərdə strateji partnyorudur. Bu səbəbdən hərtərəfli müqaviləni dəstəkləmək lazımdır. Bununla yanaşı Yan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı yaşadığı çətin vəziyyəti də dilə gətirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlıq və partnyorluq müqaviləsi 1996-cı ilin aprel ayında Lüksemburqda imzalanıb. Sənəd 1999-cu ildə qüvvəyə minib və ticarət, sərmayə, iqtisadiyyat, qanunvericilik, siyasət və mədəniyyət sahələrini əhatə edir.