Amili Zakir Həsənova niyə təşəkkür edib?
İranın ali dini rəhbəri Xameneyinin Ərdəbil əyalətindəki nümayəndəsi və Ərdəbil şəhərinin imamcüməsi Seyid Həsən Amili Tvitterdəki paylaşımında Azərbaycanın Müdafiə naziri Zakir Həsənova təşəkkür etməsi ilə özünün gerçək simasını ortaya qoyub.
Bəs bu "siyasətçi" molla bizim müdafiə nazirimizə nəyə görə təşəkkür edib?
Amili bu addımı Zakir Həsənovun İran Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Məhəmməd Baqiri ilə telefon danışığı zamanı Azərbaycanın Ermənistana hücum etməyəcəyi ilə bağlı verdiyi vədinə görə atıb.
Amilidən sitat:
"Azərbaycan müdafiə naziri Zakir Həsənova bu həftə Sərdar Baqiri ilə danışığı zamanı Ermənistan torpağında gözləri olmadığı və bu ölkəyə hücum etməyəcəkləri ilə bağlı vədinə görə təşəkkür edirəm. Ermənistan və Azərbaycan problemləri danışıq və dostluqla həll edilməidir. Bu sözdə dərin ağıl hiss olunur".
Ərdəbil imamcüməsi, Zakir Həsənovun bu sözündən sonra İran-Azərbaycan əlaqələrinin genişləndirlməsi üçün münbit zəmin yarandığı və bu vədin əməldə də icra olunacağına ümid etdiyini qeyd edib.
Əslində bu ümidini dilə gətirməklə Amilinin şəxsində İranın fars-molla rejimi açıq şəkildə etiraf etmiş olur ki, bəli, İran-Azərbaycan münasibətlərinin yaxşılaşması da, pisləşməsi də Azərbaycanın bundan sonra Ermənistana qarşı necə davranacağından asılıdır.
Bu isə öz növbəsində onu göstərir ki, İran Ermənistanın "vəkl"i və açıq-aşkar himayəçisi rolunda çıxış edir.
Yeri gəlmişkən, H.Amilinin paylaşımı sosial şəbəkələrdə qızğın müzakirələrə səbəb olub. Güney azərbaycanlı soydaşlarımız yazdıqları rəylərdə Amilinin özünü əsl erməni tərəfkeşi kimi apardığını və Ermənistan nümayəndəsi kimi çıxış etdiyini qeyd ediblər.
B.Mirzəyev
Xəbər 2253 dəfə oxunub.