Siyasi partiyalara 5 milyon manat vəsait ayrılacaq
Gələn ilin Dövlət büdcəsində siyasi partiyalara 5 milyon manatın ayrılması nəzərdə tutulub.
Xəzərnews.az Modern.az-a xəbər verir ki, vəsaitin 40%-i parlamentə düşən partiyalar arasında bərabər bölünür. Vəsaitin 50%-i deputatların sayına, yəni 125-ə bölünür və alınan nəticə parlamentdə təmsil olunan partiyalardan seçilən deputat sayına vurularaq həmin siyasi partiyalara verilir.
Vəsaitin 5%-i təkrar və əlavə seçkilər nəticəsində, həmçinin fəaliyyətdə olan deputatların partiya mənsubiyyətinin yaranması (dəyişməsi) ilə əlaqədar Milli Məclisində təmsil olunan yeni siyasi partiyalara ayrılır, 2,5 faizi isə parlament seçkilərində iştirak edən və namizədləri etibarlı səs qazanan, lakin parlamentə düşməyən partiyalar arasında bərabər, yerdə qalan 2.5%-i isə həmin partiyalar arasında proporsional qaydada (yəni aldıqları səsə uyğun olaraq) bölünür.
Beləliklə, qanuna əsasən parlamentdə təmsil olunmayan partiyalar da dövlətdən yardım ala biləcək. Ancaq bu müddəlar hazırkı çağırış parlamentə aid deyil. Belə ki, qanunun keçid müddəalarında qeyd edilib ki, sözügedən vəsait bölgüsü qanunun qüvvəyə minməsindən sonra keçirilən parlament seçkilərinə aiddir. Buna görə də, vəsaitin bölgüsü əvvəlki qanuna əsasən aparılacaq.
Əvvəlki qanuna əsasən, vəsaitin bölünməsi ilə bağlı ilk hissə, demək olar ki, eynidir. Burada əsas fərq parlamentdə təmsil olunmayan partiyalarla bağlıdır. Əvvəlki qanunda parlamentdə təmsil olunmayan partiyalar dövlətdən yardım almaq üçün seçkilərdə ən azı 3% səs qazanmalı idi. 2020-ci ildə keçirilən seçkilərdə heç bir siyasi partiya bu qədər səs qazana bilmədiyi üçün parlamentdən kənar partiyalara yardım ayrılmayacaq.
Gələn il parlamentdə təmsil olunan aşağıdakı partiyalara maliyyə vəsaiti ayrılacaq: