Nazarbayev fəxri senator titulundan məhrum edilib
Qazaxıstan Senatı keçmiş prezident Nursultan Nazarbayevin fəxri senator vəzifəsini qanundan çıxarıb. Beləliklə Qazaxıstanın ilk prezidenti Nursultan Nazarbayev fəxri senator titulunu itirib.
XəzərNews.az xəbər verir ki, parlamentin yuxarı palatasının sədri Maulen Aşimbayev jurnalistlərə bildirib ki, bu status prosessual reqlamentdən çıxarılıb.
"Fəxri senator" adı artıq qanunda yoxdur. İyun ayında keçirilən referendumda bütün xalqımız ona səs verib, referendumda ilk prezident Elbası ilə bağlı müddəalar konstitusiyadan çıxarılıb. Bu, Xalqın qərarıdı” - deyə o, əlavə edib.
Xatırladaq ki, Nazarbayevə Qazaxıstanın fəxri senatoru statusu 2019-cu ilin mayında, təxminən 30 illik hakimiyyətdən sonra respublika rəhbəri vəzifəsindən istefa verdikdən bir neçə ay sonra verilib. Fəxri senator vəzifəsi xüsusi olaraq onun üçün təqdim edilib. O zaman parlament hesab edirdi ki, bu, “Qazaxıstanın formalaşmasında və inkişafında, Qazaxıstan cəmiyyətinin konsolidasiyasında böyük xidmətlərinə görə Elbasıya verilən ədalətli qiymət və tərifdir”.