Azərbaycan parlamentində Türkiyəyə DƏSTƏK
Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında AŞPA-nın Türkiyəni monitorinq altına qaytarması haqda qərarı kəskin tənqid edilib.
XəzərNews.az-ın xəbərinə görə, deputat Zahid Oruc bildirib ki, Strasburqda AŞPA-nın qərargahının bir addımlığında PKK-nın qərargahı yerləşir:
“Onlara Fransa televiziyasında efir verilir. Eynilə də Brüsseldə. Bunlar onu göstərir ki, AŞPA başda olmaqla, digər Avropa strukturları Türkiyədə bölücülüyü, parçalanmanı himayə edirlər. Məlum olur ki, PKK-nın silahları da eyni mərkəzdən gəlir”.
Deputat Qüdrət Həsənquliyev isə bildirib ki, bu gün Avropada təkcə Almaniyanın dövlət büdcəsi Türkiyənin dövlət büdcəsindən ən azı 8 dəfə böyükdür:
“Ancaq Türkityə Suriyadan gələn milyonlarla insana qucaq açdı. Onların birini də geri qaytarmadı. Demokratiyadan, insan hüquqlarından danışılırsa, elə əsl demokratiya və insan hüquqlarına dəyər budur. Ancaq bu gün Avropanın qaçqınlara, miqrantlara münasibəti də hamıya məlumdur”.