Robotlar dünyada 66 milyon insanı işsiz qoyacaq
Onlar dünyada 66 milyon insanı işsiz qoyacaq.
XəzərNews.az xəbər verir ki, İqtisadi əməkdaşlıq və inkişaf təşkilatının son hesabatında inkişaf etmiş ölkələrdə robotlar üzündən işsiz qalma ehtimalının aşağı olduğu bildirilib.
Hesabtda 32 ölkədə işlərin 14 faizinin tamamilə avtomatik olaraq görüldüyü və bu səbəblə gələcəkdə robotların əlinə keçmə riski olduğu qeyd edilib. "Bununla da 66 milyon insan işsiz qala bilər", - deyə bildirilib.
Xatırladaq ki, daha əvvəl də ABŞ-ın Oxford Universitetindən Carl Frey və Maykl Osborn adlı iki araşdırmaçı ABŞ-da işlərin 47 faizinin robotların əlinə keçmə ehtimalının olduğunu qeyd etmişdi.
Hesabata görə, bu faiz müxtəlif ölkərə görə dəyişə bilər.
İqtisadi əməkdaşlıq və inkişaf təşkilatının məşğulluq və ictimai əlaqələr üzrə müdiri Stefano Skarpetta isə hesab edir ki, texnologiyanın inkişafı kütləvi işsizliyə səbəb olacaq.
İngilisdilli ölkələr Skandinaviya ölkələri və Holandiya avtomatikləşmədən az təsirlənəcək. Almaniya, Yaponiya, Cənubi və Şərqi Avropa ölkələri isə risk altında olan ölkələr hesab edilir.
Hesabatda bildirilir ki, robotlar müxtəlif zamanlarda bizim gördüyümüz işlər əlimizdən alacaqlar. Məsələn, 2024-cü ildə tərcümə edə biləcəklər, 2026-da litsey səviyyəsində inşalar yaza biləcək. 2027-ci ildə yük maşınalrı idarə edə biləcək, 2029-cu ildə insan kiçi qaçış yarışlarına qatıla biləcəklər. 2031-ci ildə pərakəndə sektorunda işləyə biləcək, 2049-cu ildə isə müxbirlik edə biləcəklər. 2053-cü ildə isə artıq cərrahlığı da bacaracaqlar.