Makron Azərbaycana Ermənistanın vəkili kimi gəlir - Siyasi şərhçi
“Fransa prezidenti Emanuel Makronun Ermənistan və Azərbaycana səfəri regionda siyasi-hərbi böhran fonunda reallaşır. Ermənistanın danışıqlar prosesindən uzaqlaşması, məhz Parisin birbaşa təlimatı ilə siyasi-hərbi təxribatlara əl atması situasiyanı gərginləşdirib”.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə açıqlama ilə siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə çıxış edib.
M.Əsədullazadə bildirib ki, E.Makron Azərbaycana səfəri ilk dəfə reallaşacaq:
“Bu səfərdə məqsədi Ermənistanı müdafiə və xilas etmək, Laçın yolunun açılmasını nail olmaqdır. Ümumiyyətlə, E.Makron Azərbaycana Ermənistanın vəkili kimi gəlir. Bu səfərdən müsbət nəticə gözlənilmir. E.Makronun Azərbaycana qarşı siyasəti birmənalı deyil. Fransa regionda güclənməyə çalışır. Azərbaycanın şərtlərini qəbul edib, Ermənistanı danışıqlardan yayındırmasa, regionda mövqeyini qoruya bilər. Amma, əksinə olacaqsa, Bakıdan əliboş qayıdacaq. Fransa ilə iqtisadi əlaqələrə gəldikdə isə, bu əlaqələr davam edəcək”.
Siyasi şərhçi əlavə edib ki, Fransanın Cənubi Qafqazdan Türkiyə qarşı siyasəti və bunu Ermənistan üzərindən etməsi perspektivdə mümkün deyil.
Xəbər 1270 dəfə oxunub.