“Biabırçılıqdır, vətəndaşa sərfəli hər şeyə qarşı çıxırlar”
“Azərbaycanda sistem elə qurulub ki, vətəndaşlar üçün sərfəli olan hər şeyə məne olmağa, işıq gələn yerləri qapatmağa çalışırlar. İndi də məmurlara bağlı bəzi maraq qrupları ortalığa mövzu atıblar: vətəndaşların xaricdən sifarişləri üçün 300 dollarlıq limiti azaldılsın, vətəndaşlar üçün çox sərfəli olan onlayn sifarişlər məhdudlaşdırılsın”.
Xəzərnews.az xəbər verir ki, bunu iqtisadçı Natiq Cəfərli özünün sosial şəbəkə hesabında yazıb.
“Zatən sifarişləri 1000 dollardan 300 dollara salmaqla sivil dünyada olan trendlərə qarşı getdilər, artıq dünyada bəzi ölkələrdə onlayn ticarət ənənəvi satışların çox üzərinə çıxıb. Nə baş verir? Şəhərin mərkəzində, mərkəzə yaxın yerlərdə alış-veriş mərkəzləri, mağazalar, böyük ölçüdə məmurlara, onların ailə üzvlərinə məxsusdur, onlar da həmin məkanları fantastik qiymətə icarəyə verirlər. Yəqin ki, onların icarədarları şikayət edirlər ki, hamınız səlahiyyət sahibisiniz, camaat xaricdən sifariş verir, bizim alverimiz ölür, sizin icarə haqqınızı verə bilmirik. Hakimi-mütləqlər də ortalığa mövzu atırlar ki, sifarişləri azaltsınlar, onlayn ticarəti məhv etsinlər. Biabırçılıqdır, vətəndaşa sərfəli hər şeyə qarşı çıxırlar”, - N. Cəfərli bildirib.
Qeyd edək ki, 2020-ci ilin 20 sentyabrından etibarən beynəlxalq poçt göndərişləri və yaxud daşıyıcı şirkət vasitəsilə eyni fiziki şəxsin adına 30 gün müddətində ümumi gömrük dəyəri 300 ABŞ dolları ekvivalenti məbləğindən artıq olmayan mallara görə gömrük rüsumu tutulmur. Həmin tarixə qədər bu məbləğ 1000 ABŞ dolları idi.