Onlar gec-tez xalqlarına yalnız bədbəxtlik gətirirlər
Bir siyasi lider, xüsusən də dövlət başçısı üçün səbirli və təmkinli olmaq, emosiyaları üzərində hakimlik nə qədər üstün keyfiyyət sayılırsa, eyni dərəcədə də düşüncələrində, siyasi mövqeyində ardıcıllıq, dayanıqlılıq və sabitlik çox önəmlidir.
Tarix göstərir ki, xaraktercə dayanıqsız, sabit olmayan, hisslərinə hakimlik edə bilməyən, özünəvurğun, düşüncələri dolaşıq, bu gün dediyini sabah təkzib edən, bir növ, "tüpürdüyünü yalayan" siyasətçilər, liderlər daha tez təsir altına düşür, enində-sonunda güclülərin oyuncağına, əlaltısına çevrilirlər.
Oyuncağa çevrilən, öz başıyla düşünmək və müstəqil qərar qəbul etmək qabiliyyəti olmayan, şöhrətə aludə siyasətçilər, dövlət başçıları isə, gec-tez, xalqlarına yalnız bədbəxtlik, faciələr gətirirlər.
Bariz nümunəsi - Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski!
Zelenski 2019-cu ildə hakimiyyətə gələndə Ukrayna xalqına əsas vədi separatçı bölgələrlə bağlı problemi sülh yoluyla həll etmək idi. Ona səs verənlər həm də Şərqi Ukraynanın rusdilli əhalisi idi. Ancaq prezidentlik kürsüsünə əyləşdikdən az sonra sürətlə NATO-yla yaxınlaşma, separatçı bölgələr üzərindən ABŞ və Avropanın Rusiyaya, Putinə qarşı siyasətində ön cəbhəyə - əsas proksi qüvvəyə çevrilmək kursu seçdi (Bu gerçəyi artıq ABŞ rəsmiləri bir-bir dilə gətirir).
Bütün Qərb mediası 2022-ci ildə süni şəkildə onun "Putinə qarşı savaşan qəhrəman" obrazını yaradanda, Qərb paytaxtlarında onu ayaqüstə, alqışlarla qarşılayanda, Zelenski özünü bu şişirtmənin və çəpiklərin mahiyyətini anlayan məsuliyyətli siyasət adamı, dövlət başçısıtək yox, məhz səhnədə rol oynayan və tamaşaçı kütləsinin alqışını qazanmağa çalışan aktyor kimi apardı...
Bu da nəticəsi! 3 illik Rusiya-Ukrayna savaşının real mənzərəsini və Ukraynanın gerçək durumunu bu foto qədər heç nə dəqiq əks etdirmir!
Öz xalqının faciəsi və bədbəxtliyi uğrunda qəhrəman rolunda görünməyi və oyuncaq olmağı seçmiş bir liderin ölkəsinə gətirdiyi aqibət budur: əhalisinin tən yarısı doğma yurd-yuvasından didərgin düşmüş, torpaqları işğal edilmiş, ən cəsur oğlanlarını qardaş müharibəsində itirərək qızlarını döyüşə göndərməyə məcbur qalmış döyüşkən, məğrur bir xalq və bir də qızlarının cənazəsi üzərində ağlayan çarəsiz atalar...
Əmin olun ki, Zelenskinin Trampla təkrar görüşü, ABŞ-la imzalayacağı saziş, Avropanın dəstəyi və yeni seçkilər belə, onu xilas etməyəcək!
Qisas yanğısıyla qovrulan bu atalar Ukraynanı öz slavyan qardaşıyla əbədi düşmənə çevirib, sonra da sərvətini Qərbə peşkəş edən Zelenskini qətiyyən bağışlamaz, sağ buraxmazlar!
Elxan Şükürlü
Xəbər 1050 dəfə oxunub.