O insanlar da bizim qardaşımızdır - VHP sədri
“Ölkəmizdə yaşayan azsaylı xalqlar Azərbaycan vətəndaşıdırlar və onlar öz ana dilində oxumaq istəyirlər. Heç kimin buna etirazı yoxdur. Azərbaycan qanunlarında da buna şərait yaradan müddəlar var. Udun dili də, Xınalıq dili də, tat, ləzgi, avar, talış, kürd dilləri də – bütün bunlar bizim sərvətimizdir”.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə açıqlama ilə Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının sədri Sabir Rüstəmxanlı çıxış edib.
S.Rüstəmxanlı bildirib ki, bunlar Azərbaycanındır, bu torpaqda yaşayan insanların dilləridir:
O insanlar da bizim qardaşımızdır. Ona görə də onların dilinə maneçilik törətmək birbaşa dövlətə, dövlətçiliyə qarşı çıxmaq, dövlətin apardığı siyasətə qarşı çıxmaqdır. Mən nazir işləyəndə o dillərdə kitab da buraxmışam. Heç kim bunun qarşısını almaq istəmir və almaq da lazım deyil. Biz hətta bir kəndin dili olan xınalıqca kitablar buraxmışıq. O dilin qrammatikası öyrənilir, öyrənilməlidir. Azsaylı xalqların dilləri ancaq öz yaşadıqları bölgədə istifadə edilir. Ölkə boyunda işlənin dövlət dili var. Azərbaycan vətəndaşı olan hər kəs, etnik mənsubiyyətindən və sosial durumundan asılı olmayaraq Azərbaycan dilini mütləq bilməli və öyrənməlidir.”
Xəbər 2456 dəfə oxunub.