Oxumağa gedirlər, amma geri qayırmırlar...
Təhsil məqsədi ilə xaricə üz tutan vətəndaşların sayı xeyli artıb. İlk baxışdan bu, normal, hətta müsbət tendensiya kimi görünsə də, onların əsas hissəsinin gənc və yeniyetmələr deyil, ortayaşlılar olması müəyyən suallar doğurur.
XəzərNews.az mövzu ilə bağlı "Yeni Sabah"a danışan təhsil ekspert Ramal Şəmşədli bildirib ki, vətəndaşları xaricdə təhsil almağa sövq edən bir neçə amil var:
“Əvvəla, gənclər daha yaxşı təhsil, peşə bacarığı və karyera imkanı axtarırlar. Avropa ölkələri, xüsusən Almaniya, Polşa və Çexiya, daha geniş təhsil proqramları, yüksək keyfiyyətli təhsil və əmək bazarının genişliyi ilə məşhurdur. Bu ölkələrdə təhsil haqqının daha əlverişli olması, yüksək səviyyəli tədris gəncləri cəlb edir.
Bundan əlavə, xarici ölkələrdə təhsil sosial-iqtisadi problemlərdən qaçış sayıla bilər. Azərbaycanda bəzi sahələrdə iş imkanlarının məhdud olması, yüksək əmək haqqı və karyera perspektivlərinin yoxluğu, böhran və işsizlik və s. gənclərin xaricə yönəlməsinin başlıca səbəbləridir”.
Ekspert qeyd edib ki, gənclərin bir çoxu ölkəyə qayıtmır:
“Bəzi məzunlara xarici ölkələrdə daha yaxşı əmək haqqı və karyera imkanları təqdim edilir. Onların təxminən 30-40%-i təhsilini başa vurduqdan sonra Azərbaycana qayıdır. Qalanları xaricdə iş tapmaq və yaşamaq istəyir”.