Ukrayna zəmanəti almalıdır - Zelenski
Ukrayna NATO-ya daxil olmamışdan əvvəl də effektiv təhlükəsizlik zəmanəti almalıdır.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski axşam videomüraciətində bildirib.
"Rusiya Ukrayna ərazisindən çıxmalıdır. Və BMT Nizamnaməsinin hər bir bəndi yenidən işləməlidir - Rusiyanın beynəlxalq hüquq pozuntularının heç birinə göz yummaq olmaz", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq münasibətlərə təhlükəsizlik və əmin-amanlıq məhz bu prinsiplər əsasında qayıdacaq və Ukraynanın sülh formulunun tamamilə real və kifayət qədər konkret olması məhz bunun üçündür.
“Bu sülh formulu Emmanuel Makronla, eləcə də bu il üçün hazırladığımız beynəlxalq tədbirlər, xüsusən də NATO-nun Vilnüs sammiti ilə ətraflı müzakirə olunub”, - deyə prezident bildirib.
Zelenski qeyd edib ki, Litvada keçirilən sammitdə bütün iştirakçı dövlətlərin ümumi mövqeyi Avropanın təhlükəsizliyinə ehtiyac olduğu qədər iddialı ola bilər.
"Mən buna əminəm. Ukrayna üçün, yəni qaydalara əsaslanan beynəlxalq nizam üçün effektiv təhlükəsizlik təminatları hələ biz Alyansa qoşulmazdan əvvəl lazımdır", - o əlavə edib.
Xəbər 1020 dəfə oxunub.