Bölgələr üzrə cinayətlər - Naxçıvan I sıradadır
2018-ci ilin birinci yarısında respublikanın şəhər və rayonları üzrə qeydə alınmış cinayətlərin statistikasında 12 844 fakt rəsmiləşib.
XəzərNews.az rəsmi göstəricilərə istinadən xəbər verir ki, ümumilikdə ilin I yarısında Bakıda 5854, Abşeron rayonunda 1261, Gəncə-Qazax bölgəsində 1140, Şəki-Zaqata bölgəsində 453, Lənkəranda 865, Quba-Xaçmaz-da 437, Aran zonasında 2112, Mingəçevirdə 140, Yuxarı Qarabağ bölgəsində 183, Dağlıq Şirvan bölgəsində 203 cinayət faktı qeydə alınıb.
Rəsmi statistikada diqqətçəkən məqam Naxçıvan Muxtar Respublikasının ən az göstəriciyə malik olmasıdır. Belə ki, 2018-ci ilin I yarısında Naxçıvanda cəmi 22 cinayət baş verib ki, bunun da 4-ü ağır və xüsusilə ağır cinayətlərdir.
Cinayətlərin 5-i Naxçıvan şəhərində, 2-si Şərurda, 10-u Culfada, 2-si Kəngərlidə, 2-si Şahbuzda baş verib. Rəsmi məlumata əsasən, hesabat dövründə Muxtar Respublikanın Babək, Ordubad, Sədərək rayonlarında cinayət faktı qeydə alınmayıb. Statistika göstərir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası krimanl hadisələrin daha az baş evrməsi səbəbindən I sıradadır.