Milli Məclisin sədri Aşqabada gedir
Sentyabrın 16-da Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda qapalı məkanlarda döyüş növləri üzrə V Asiya Oyunlarına start verilib. Elə ilk gündə ənənəvi güləş və ciu-citsu üzrə medalların ilk dəsti oynanılıb.
XəzərNews.az xəbər verir ki, sentyabrın 17-də isə Oyunların açılış mərasimi keçiriləcək.
Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov da irimiqyaslı idman tədbiri- “Aşqabad-2017” Oyunlarında iştirak etmək üçün Aşqabada iki günlük səfər edəcək.
Qeyd edək ki, “Aşqabad-2017” Oyunlarının proqramına qurşaqtutmadan başlamış velosiped idmanınadək 21 idman növü, o cümlədən dörd Olimpiya idman növü daxil edilib.
Yarışların keçiriləcəyi 12 gün ərzində 347 mükafatlandırma mərasimi olacaq, mükafatlı yerlər tutmuş idmançılara 1844 medal təqdim ediləcək.
Oyunlar 1,5 kvadratkilometr ərazini əhatə edən Aşqabad Olimpiya Şəhərciyində yerləşən 15 obyektdə, o cümlədən müasir standartlara cavab verən 13 yeni ultramüasir və əsaslı şəkildə yenidən qurulmuş 2 qurğuda keçiriləcək.
Oyunların açılış və bağlanış mərasimlərinə 7 min iştirakçı və təşkilatçı cəlb olunub;
“İlk ulduzlar” proqramının 8 min könüllüsü və 20 mindən çox əməkdaş Qapalı məkanlarda döyüş növləri üzrə V Asiya Oyunlarında çiyin-çiyinə çalışacaq.
Xəbər 1761 dəfə oxunub.