Əhalinin sınaq siyahıyaalınması başladı
“2019-cu ildə Azərbaycan Respublikasında əhalinin siyahıyaalınmasının keçirilməsi haqqında” prezidentin Fərmanının icrasını təmin etmək üçün Qəbələ rayonunda əhalinin sınaq siyahıyaalınmasına başlanılıb.
DSK-dan XəzərNews.az-a daxil olan xəbərə görə, 2018-ci ilin 1-10 oktyabr tarixlərində aparılacaq siyahıyaalınma 2019-cu ildə keçiriləcək respublika siyahıyaalınması üçün hazırlıq xarakteri daşıyır və sınaq zamanı əldə edilən təcrübədən əsas siyahıyaalınmanın daha yüksək səviyyədə təşkili üçün istifadə olunacaq.
Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Tahir Budaqov bildirib ki, Komitə tərəfindən sınaq siyahıyaalınmasının keçirilməsi üçün bütün zəruri metodoloji və digər materiallar, o cümlədən siyahıyaalma və sorğu vərəqələri, təşkilati plan və ona dair məlumat formaları, onların doldurulmasına dair göstərişlər hazırlanaraq təsdiq edilib, zəruri sayda çap etdirilərək aidiyyəti üzrə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, tətbiq olunacaq siyahıyaalma vərəqi ölkə üzrə ev təsərrüfatlarının və ailələrin sayına, yaşayış binaları və evlərinə, yaşayış üçün istifadə edilən digər tikililərə dair ətraflı məlumatların əldə olunmasına imkan verəcək.
Xəbər 1352 dəfə oxunub.