Dualarımızın qəbul olması üçün nə edək?
Duaların müstəcab olması üçün bəzi mühüm şərtlər vardır ki, hədislərdə və müvafiq məzmunlu kitablarda bunlar ətraflı şəkildə izah edilib. Qısaca bunu qeyd edirik ki, əvvəla, bəndə Allahın əmr və qadağanlarına riayət etməyə çalışmalıdır.
O, Allahın çağırışlarına əməl etməlidir ki, Allah da onun çağırışına cavab versin. İkincisi, dua edən şəxs halal qida yeməlidir və öhdəsində başqasının qəsb edilmiş haqqı olmamalıdır. Üçüncüsü, dua səmimi qəlblə edilməlidir. Duanı Allaha həmdü-səna, Peyğəmbərə və Əhli-beytinə salavatla başlamaq və bitirmək məsləhətdir. Dua zamanı bəndə öz günahlarını yada salmalı, peşman olub tövbə etməlidir. Riqqətlə, hətta ağlayaraq dua etmək duanın tez qəbul olmasına səbəb olar. Bundan başqa müqəddəs məkanlarda (məscid və ziyarətgahlarda), eləcə də, mübarək zamanlarda (səhər çağı sübh namazından sonra, zöhr vaxtı, yağış yağanda, azan deyiləndə və s.) edilən dualar da tez müstəcab olar.
Xəbər 1180 dəfə oxunub.