Rusiya Ermənistandan bibər və pomidor idxalını qadağan etdi
Rusiyanın Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarəti üzrə Federal Xidməti (“Rosselxoznadzor”) 14 dekabrdan etibarən Ermənistanın Armavir bölgəsindən pomidor və bibər idxalına qadağa qoyub.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə qurum rəsmi açıqlama yayıb.
““Rosselxoznadzor” Pepino mozaika virusunun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Ermənistanın Armavir bölgəsində istehsal olunan pomidor və bibərlərin Rusiyaya idxalının 14 dekabr 2020-ci il tarixindən etibarən qadağan edilməsini zəruri hesab edir”,- deyə açıqlamada vurğulanıb.
Departament qeyd edib ki, bu bölgədən Rusiyaya yoluxmuş tərəvəzlər artıq idxal olunub. Xüsusilə, “Rosselxoznadzor” oktyabrın sonunda yoluxmuş məhsulların idxal halları barədə Ermənistan Milli Karantin və Bitki Mühafizəsi Təşkilatını (NPPO) məlumatlandırıb. Şöbə Ermənistan tərəfinin müvafiq araşdırma aparmasını və nəticələri barədə məlumat verməsini tələb edib.
“Dekabr 2020-ci ilin əvvəlindən etibarən “Rosselxoznadzor”un tələb etdiyi məlumatlar göndərilmədi, bu da erməni fitosanitar nəzarət sisteminin pepino mozaika virusundan azad məhsulların Rusiyaya idxalını təmin etməyə hazır olmadığını göstərə bilər”,- deyə məlumatda bildirilib.
Xəbər 2263 dəfə oxunub.