“Ünvanlı sosial yardım alanların sayı azalıb”
“I qrup əlillərin sayında bu il 8,8 faiz artım müşahidə olunub”.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu barədə Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov Milli Məclisin beş komitəsinin büdcə ilə bağlı keçirilən iclasında məlumat verib. O, həmçinin əlilliyin təyin edilməsinə inzibati nəzarətin gücləndirilməsini zəruri hesab edir.
V. Gülməmmədov qeyd edib ki, ünvanlı sosial yardımların təyin olunmasında ciddi qanun pozuntuları aşkar edilib: “Növbəti ildə ünvanlı sosial yardımın verilməsi ilə bağlı 171,2 milyon manat vəsaitin ayrılması nərədə tutulur. Nöqsanlar daha çox yardımların müəyyənləşməsi zamanı baş verib. Belə ki, aidiyyatı qurumlar ancaq ünvanlı sosial yardımla bağlı vətəndaşın verdiyi məlumatlara istinad edərək ünvanlı sosial yardım təyin edilib. Burada isə kifayət qədər düzgün olmayan məlumatlar olub, yəni ünvanlı sosial yardım təyin edilərkən vətəndaş barədə dolğun məlumat əldə edilməyib. Lakin son 9 ayda həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ünvanlı sosial yardımın təyin edilənlərin sayı 37,1 faiz azalıb. Ünvanlı sosial yardımlar müəyyən edilərkən dünya praktikasına diqqət yetirilməli və sistemdənkənar şəxslər də nəzərə alınmalıdır”.