İranın Qafqaz siyasəti və Rəisinin revanşı...
“İran bütün ölkələrin milli suverenliyi və ərazi bütövlüyü prinsipinə hörmətlə yanaşaraq Qafqaz regionu ilə kommunikasiya marşrutları və infrastrukturun açılması üçün istənilən hərəkəti və platformanı dəstəkləyir və bunu sülhün möhkəmləndirilməsi və qonşularının maraqlarının təmin edilməsi istiqamətində atılmış təsirli addım kimi qiymətləndirir”.
Xəzərnews.az İran prezidentinin rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, bunu İran prezidenti İbrahim Rəisi Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanla telefon danışığında bildirib.
Prezident Ermənistan hökumətinin iki ölkə, eləcə də region ölkələri arasında avtomobil və dəmir yolu əlaqələrini inkişaf etdirmək planına cavab olaraq deyib:
“İran Qafqaz regionu ilə kommunikasiyaların və infrastrukturun açılması üçün istənilən hərəkəti və platformanı dəstəkləyir və qiymətləndirir. Bu, sülhün möhkəmləndirilməsi və qonşularının maraqlarının təmin edilməsi istiqamətində təsirli addımdır”.
Rəisi Qafqazı sülhə ehtiyacı olan mühüm region kimi qiymətləndirərək əlavə edib:
“İran İslam Respublikasının Qafqaza dair xarici siyasəti müəyyən edilib və Qafqaz regionunun rəqabət meydanına çevrilməməsinə diqqət yetirilməlidir. Regiondankənar ölkələr üçün və onun məsələləri kənarların müdaxiləsi olmadan region ölkələri tərəfindən həll edilir”.
Prezident Tehranda “3+3” görüşünün uğurla keçirilməsini regional münasibətlərin və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi və region ölkələrinin bir-biri ilə münasibətlərinin normallaşdırılması istiqamətində atılan konstruktiv addım kimi izah edərək əlavə edib:
“Mehriban qonşuluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi və əlaqələrin möhkəmləndirilməsi. İran İslam Respublikasının əsas siyasəti region ölkələrinin qarşılıqlı fayda və mənafelərini təmin etməkdir”.