“Qanun bir müddət sonra hamıya problem yaradacaq”
2021-ci il dekabrın 6-da Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinin (AŞ NK) qətnaməsi qəbul olunub.
XəzərNews.az xəbər verir ki, bu sözləri müstəqil jurnalistlərin “Media haqqında” Qanunun dəyişdirilməsi ilə bağlı keçirdiyi konfransda Media hüququ üzrə ekspert Xalid Ağalıyev deyib.
“Bu, AİHM-in jurnalistlərlə bağlı qərarılarının icrası ilə bağlı idi. Orada qeyd olunurdu ki, AŞ NK Azərbaycanda media haqqında qanunun hazılanması ideyasından xəbərdardır və bunu maraqla qarşılayır. Orada qeyd edilirdi ki, hökumət yeni qanunu Avropa Şurası standartlarına uyğunlaşdırmaq yönündə işləsin və Avropa Şurası ekspertlərini də məsələyə cəlb etsin. Bundan 3 gün sonra Parlament qanun layihəsini rəsmi şəkildə açıqladı” - deyə X.Ağalıyev açıqlayıb.
Hüquqşünas bildirib ki, onların bunu müzakirə üçün cəmi bir günləri olub. Təkliflər vermək üçün də 5-6 saat vaxtımız var idi:
“Dünyanın ən uzun mətni olan qanun layihəsinə tez bir zamanda baxıb, əlavələrimizi edə bildik. Qanun Avropa standartlarına uyğunlaşdırılmalıdır. Tamamilə dəyişdirilməlidir. Qanun bir müddət sonra hamıya problem yaradacaq, sadəcə, 10-15 nəfər müstəqil jurnalistə yox”.
Xəbər 881 dəfə oxunub.