Nazirlik hökümətə müraciət etdi
Səhiyyə Nazirliyi şəkərli diabet xəstələrinə verilən insulinlərin təsir vahidinin artırılması üçün Nazirlər Kabinetinə müraciət edib.
XəzərNews.az-ın məlumatına görə, bunu səhiyyə nazirinin müavini Elsevər Ağayev deyib.
Onun sözlərinə görə, Nazirlər Kabnetinin 2005-ci ildə qəbul etdiyi qərarla şəkərli diabetdən əziyyət çəkən xəstələrə tibbi yardımın həcmi, onlara verilən dərman preparatlarının siyahısı, miqdarı və onların verilmə qaydası təsdiqlənib:
"Bu qaydada müvafiq düzəlişlərin olunması üçün Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən Nazirlər Kabinetinə müraciət hazırlanıb. Dünyanın hər yerində şəkərli diabet xəstələrinə verilən insulinin təsir vahidi Azərbaycanda olduğundan daha yüksəkdir. Azərbaycanda 2005-ci ildə qəbul edilmiş qərarda bu təsir vahidi 40-dır. Bunun 60-a qaldırılması üçün Nazirlər Kabinetinə müraciət edilib. Ancaq buna baxmayaraq, xəstələrə doğrudan da lazım olduqda biz bu qaydalardan kənara çıxır və həkimlər tərəfindən xəstələrə 60, yaxud 80 təsir vahidi həcmində yazılır və biz də buna mane olmuruq".