Tarixi məkanlar baxımsızlıqdan dağıdılır - Fotolar
Bir neçə ildir bölgınin tarixi abidələri ilə bağlı bərbad vəziyyətlə qarşılaşıram, xüsusən Cəlilabadın kəndlərindəki dözülməz hal məni narahat edir. "Öyrənilən" tarixi yerlərin və abidələrin haqqında məlumatlar bir yana çıxarılmır, bəzi tarixi məkanlar isə baxımsızlıqdan dağıdılır.
Hacıismayıllı kəndindəki Qoç abidəsi və ümumiyyətlə bu Qoç abidəsinin yerləşdiyi qəbiristanlıq acınacaqlı durumdadır. Qəbiristanlığın sahəsinin genişliyi, buradakı qəbirlərin yan-yana olması maraqlı keçmişdən soraq verir.
Qəbirlərin üzərinə sadəcə daş parçaları qoyulub, bəzi qəbirlərin üzərindəki başdaşı və sinədanlarda qılınc, kuzə, Çərxi-Fələk, ocaq təsvirləri var. Ən maraqlısı Qoç heykəlidir. Sadaladığım bu əlamətlər Hacıismayıllı qəbiristanlığının İslamdan öncəki dövrün abidəsi olduğunu təsdiq edir.
İslam ölkələrində VIII yüzillikdən sonra qəbirlərin üzəri müsəlman adətinə uyğun şəkildə hazırlanırdı, buna görə də orada başqa inancları ifadə edən təsvirlərə yer verilmirdi. Qoç heykəlləri isə əsasən Türkiyədə, Qafqazın cənubunda və indiki İran ərazisinin şimalında qəbirlərin üzərinə sinədan əvəzi qoyulurdu.
Qoç, Təkə Günəşin simvoludur, bu barədə İlaxır çərşənbələrdə və Novruz bayramı günlərində xüsusi mərasimlər keçirilirdi. Bu dini-mifoloji görüş el adətlərində bu gün də yaşayır. Tarixi əşyaları araşdırarkən onların mifoloji keyfiyyətlərinə də əhəmiyyət vermək lazım gəlir. Bir sözlə, abidələrin ifadə etdiyi tarıxi həqiqətləri daha çox folklorda axtarmaq vacibdir. Belə olmadıqda yürüdülən fikirlər yeknəsəq olur.
Yekun qərarım belədir ki, Hacıismayılı qəbiristanlığı İslamdan öncəki dövrün nişanəsidir və özündə daha çox Günəşə inamın əlamətlərini qoruyub saxlayır.