Putin də Kim Çen Inla görüşəcək
Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilə Şimali Koreya lideri Kim Çen Inın görüşü sentyabrda baş tuta bilər.
XəzərNews.az “Ria Novosti”yə istinadən xəbər verir ki, görüşün Vladivastokda Şərq İqtisadi Forumu çərçivəsində olacağı ehtimal olunur.
“Ria Novosti” bu məlumatı bir neçə diplomatik mənbələrə istinadən yayıb.
Mənbələrdən biri görüşün Şərq İqtisadi Forumunda baş tutacağını mümkün olduğunu vurğulayaraq, Putinin məktubuna cavab gözlənildiyini bildirib.
Bu ehtimalı həmçinin birinci vitse-spiker İvan Melnikov da təsdiqləyib.
O Şimali Koreya parlament üzvləri ilə görüşdə bu barədə bəyanat verib.
“Biz xarici işlər nazirimiz Sergey Lavrovun sizin ölkəyə səfərini diqqətlə izləyirdik. Biz həmçinin onun prezident Putinin yoldaş Kim Çen Ina məktubunu və sentyabrda Vladivastokda keçiriləcək 4-cü Şərq İqtisadi Forumda rəsmi səfərdə olmağı haqda dəvətini də diqqətdə saxlayırıq” – Malnikov bildirib.
Qeyd edək ki, mayın 31-də Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov Şimali Koreya paytaxtı Pxenyana səfər edərək ölkə lideri Kim Çen Inla rəsmi görüş keçirib. Görüşdə o Kim Çen Inı Rusiyaya dəvət edərək ona “Sirlər sandıqçası” və Rusiya prezidenti Vladimir Putinin bağlı məktubunu verib.
Xəbər 1344 dəfə oxunub.