“ABŞ-ın hegemonluğuna imkan vermərik” - Makron
Fransa prezidenti G7 zirvəsi zamanı imzalanacaq yekun bəyannamədə ABŞ-ın imzasının olmama ehtimalının yüksək olduğunu deyib.
XəzərNews.az xarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, buna səbəb Vaşinqtonun öz tərəfdaşları ilə gömrük rüsumu və ticarət münasibətlərində razılıq əldə etməməsidir.
“Ola bilsin, ABŞ prezidenti təcridə olunmağa qarşı deyil. Və biz də qlaan 6 ölkə olaraq yekun bəyannaməni imzalamağa qarşı deyilik”.
G7-yə ABŞ-dan savayı Böyük Britaniya, Almaniya, İtaliya, Yaponiya, Kanada və Fransa daxildir.
“Bu 6 ölkə tarixə söykənən beynəlxalq gücə və nüfuza malikdir”-deyə Makron “Twitter”də yazıb. O, tək ölkənin dünya iqtisadiyyatının hegemonuna çevrilməsinə icazə verməyəcəklərini deyib.
“G7-nin 6 ölkəsi ABŞ-dan daha böyük bazarı əhatə edir. Düzgün təşkilatlansaq, tək ölkənin dünya hegemonluğuna imkan vermərik. Biz bunu istəmirik”.
Avropa Birliyi və ABŞ arasında narazılıq iyunun 1-dən Trampın Birlik ölkələrindən ixrac edilən polad və alüminium məhsullarına vergini artırması ilə bağlıdır.