Ukraynada yaşayan etnik gənclərin beynəlxalq Radası qurulacaq
Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının baş katibi Ceyhun Məmmədov və Ze! Molodejka Gənclər Hərəkatının rəhbəriliyi arasında görüş olub.
Bu barədə məlumatı XəzərNews-a Ceyhun Məmmədov bildirib.
Ze! Molodejka gənclər hərəkatının mərkəzi ofisində baş tutan görüşdə Ukrayna Ali Radasının deputatı, Ze! Molodejka hərəkatının rəhbəri Aleksandr Sanchenko, katibliyinin rəhbəri Vladimir Misailo, Beynəlxalq əlaqələr Departamentinin rəhbəri Alina Poddubnaya və Ukrayna Dialoq və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri Şeyx İmad Abu Alrub iştirak ediblər.
UAR baş katibinə Ze! Molodejka hərəkatının fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verən Beynəlxalq əlaqələr Departamentinin rəhbəri Alina Poddubnaya azərbaycanlı gənclərlə intensiv əlaqə qurmaq arzusunda olduqlarını vurğulayıb. Bu məqsədlə Azərbaycandan "Yeni Azərbaycan" partiyasının gəncər təşkilatını Ukraynaya dəvət etdiklərini bildirib. "Oktyabrın 28-də Xarkovda başlayacaq olan görüşlərimiz ayın 30-da Kievdə yekunlaşacaq" - deyən Departament rəhbəri əməkdaşlığın faydalı olacağına inandığını deyib.
"Hərəkatın məqsədi demokratik prinsip və fikirlərini bölüşən, Ukraynanın inkişafı üçün çalışmaq istəyən fəal gəncləri birləşdirməkdir. Biz istəyirik ki gəncər qanunların qəbulu prosesindən başlayaraq siyasətin hər sahəsində akiv iştırak etsinlər" - deyən Ukrayna Ali Radasının deputatı, Ze! Molodejka Hərəkatının rəhbəri Aleksandr Sanchenko bildirib ki, hərəkat gənclər üçün bir sıçrayış platformasıdır:  “Ze! Molodejka üzvləri ölkədə gedən siyasi prosesləri həmyaşıdlarına başa düşülən bir şəkildə izah edəcək və onları doğru məlumatlandırmaqla məşğul olacaqlar”.
"Gənclər siyasətinin əsasları haqqında" qanun layihəsinin də müəllifi olan millət vəkili Ukraynada yaşayan etnik gənclərin beynəlxalq Radasının qurulmasının zamanı gəldiyini bildirib.
UAR baş katibi Ceyhun Məmmədov gənclər siyasətinin önəmini vurğulayıb: “Gənclər bizim gələcəyimizdir. Bu günün gəncləri sahabın siyasətçiləri və liderləridir. Gəncləri olmayan siyasi hərəkatların tənəzzülü qaçınılmazdır”.
Ukraynada yaşayan etnik gənclərin beynəlxalq Radasının qurulmasına dəstək verəcəklərini bildirən C.Məmmədov Ukrayna-Azərbaycan formunun iştiraksılarını UAR ofisində təşkil olunan fotosərgiyə dəvət edib.
Ze! Molodejka katibliyinin rəhbəri Vladimir Misailo isə bildirib ki gənclərin siyəsətçilərlə mütəmadi görüşləri həm siyasilər, həm də gənclər üçün önəmlidir. V.Misaylo "biz gənclərin gələcəyi üçün gənclərlə birlikdə çalışmalıyıq" - deyə vurğulayıb.
Ukrayna və ərəb dünyası arasında əlaqələrdən danışan Dialoq və Kommunikasiya Mərkəzinin rəhbəri Şeyx İmad Abu Alrub münasibətlərin inkışafında diasporun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Ukrayna hakim “Sluqa Naroda” partiyasının gənclik qolu olan Ze! Molodejka Hərəkatı və Ukrayna Azərbaycanlıları Radası arasındakı əlaqələrin hərtərəfli inkişaf etdirilməsi qərara alınıb.