“Lənkaran-Astara iqtisadi rayonu” adlı dərslik çap olundu - Foto
Pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Zoya Abdullayeva və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Famil Niftiyevin birgə müəllifliyi ilə Lənkaran-Astara iqtisadi rayonu (fiziki və iqtisadi coğrafi xüsusiyyətləri, sosial infrastruktur sahələrinin inkişafı və ərazi təşkili) adlı dərs vəsaiti çap olunub.
XəzərNews.az xəbər verir ki, dərs vəsaiti Azərbaycanın digər iqtisadi rayonlarından təbii şəraitinə görə kəskin fərqlənən Lənkaran-Astara iqtisadi rayonunun fiziki və iqtisadi coğrafi xüsusiyyətlərini, təsərrüfatın ərazi təşkilini, geniş şəkildə sosial infrastruktur sahələrin inkişafı və ərazi təşkili məsələlərini özündə əks etdirir.
Dərs vəsaitində Lənkəran-Astara iqtisadi rayonun fiziki və iqtisadi göstəricilərini əks etdirən cədvəllər, xəritələr, şəkillər davamlı inkişafın təmin edilməsi məqsədi ilə aparılan quruculuq işləri haqqında məlumatlar verilmişdir. Burada əhalinin rifahının yüksəldilməsinə xidmət edən sosial infrastruktur sahələrin inkişafı və bu istiqamətdə aparılan böyük quruculuq işləri statistik göstəricilərlə, xəritələrlə əlaqəli şəkildə təhlil olunub.
İlk dəfə olaraq Lənkəran-Astara iqtisadi rayonunda Dövlət Proqramları əsasında aparılan quruculuq işləri geniş şəkildə təhlil olunmuşdur. Burada regionun təbii şəraitinə, təbii ehtiyyatlarına uyğun olaraq davamlı inkişafın təmin edilməsi məqsədi ilə aparılan tədbirlərin əsas istiqamətləri öz əksini tapıb.
Dərs vəsaitindən coğrafiya və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri, magistrləri, müəllimlər, regionla əlaqəli tədqiqat aparan tədqiqatçılar yararlana bilər.
Dərs vəsaiti Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illik yubleyinə həsr olunub.
Xəbər 2402 dəfə oxunub.