Suriyadan Türkiyə və ABŞ-a çağırış
Suriyanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatındakı (BMT) daimi nümayəndəsi Bəşər Cəfəri ABŞ və Türkiyəyə müraciət edərək, öz hərbçilərini ölkəsindən geri çəkməyi tələb edib.
XəzərNews.az xarici KİV-lərə istinadən xəbər verir ki, suriyalı diplomat Türkiyə və Amerika hərbçilərinin aqressiv olduğunu və mülki insanlara hücum etdiklərini iddia edib.
B.Cəfəri qeyd edib ki, hər iki ölkə qeyd-şərtsiz ordularını Suriyadan çıxarmalıdır. “Türkiyə və Amerika hərbçiləri aqressivdirlər. ABŞ isə bölgədəki hərbi qüvvələrini çıxarmaq niyyətində deyil”, - deyə diplomat bildirib. Rusiya prezidentinin Suriyadakı xüsusi nümayəndəsi Aleksandr Lavretyev də Amerikanın öz hərbi qüvvələrini bu ölkədən çıxarmalı olduğuna diqqət çəkib. Onun sözlərinə görə, ABŞ heç bir səbəb olmadan Suriyaya ordu yeridib və heç bir səbəb olmadan da ordusunu burada saxlayır: “Vaşinqtonun indiyədək bununla bağlı gətirdiyi əsasların hamısı absurddur. Bunların hamısı bəhanədir. Hesab edirik ki, ABŞ gecikmədən birləşmələrini Suriyadan çıxarmalıdır”.