Ölkə üzrə internet problemi nə zaman həll olunacaq: 2, yoxsa 4 ilə?
“Bu gün bir TV -yə müsahibə verərkən, problemlər və çıxış yollarından danışarkən, RİNN -nin internetə əlçatanlıq və keyfiyyət problemini həll etmək üçün 2 il vaxt istədiyini də bildirdim. Məlum olduğu kimi nazir Rəşad Nəbiyev bu haqda bir neçə dəfə açıqlama verib. Biz də məhz bu tip uzun illər davam edən problemi çox da qabartmadan dəstək verməyə çalışırıq. Amma müsahibə götürən jurnalist bir neçə dəfə məndən bunun 3-4 il olması haqqında soruşanda duruxdum və maraqlı gəldi”.
O.Gündüz bildirib ki, nazir müavini Rövşən Rüstəmov ötən həftə Bankçılıq Forumunda çıxış edərkən 2025-ci ilədək hər istifadəçi üçün 25Mbit/san internetin əlçatan olacağını bildirib:
“Hansı ki, bunadək bütün nazirlik rəsmiləri bunun 2023-ün sonunadək reallaşacağını elan ediblər. Nazirin dediyi ilə müavinin dediyi arasında kəskin fərq var. Düşünürəm ki, bu, yolverilməzdir. Bildiyim qədər hazırda Bakı ətrafında, regionlarda da bu istiqamətdə ciddi işlər aparılır. Təkcə Balakəndə müşahidə etdim ki, Bakıdan 2 briqada gəlib GPON üçün ən ucqar dağ kəndinə də dirəklər basdırırdılar. Bəs nə üçün 2025? Ola bilər ki, Nazirlik resursları bir daha analiz edərkən ölkə boyu infrastrukturun qurulması üçün vaxtın və resursların yenidən qiymətləndirilməsini aparıb. Problemlər olacağını müəyyən edib”.
O.Gündüzün fikrincə, indiki halda biz internet infrastrukturunu tez bitirməliyik ki, onun üzərində rəqəmsal transformasiyanı gerçəkləşdirə bilək:
“Odur ki, indiki halda daha doğru və məntiqli olardı ki, Nazirlik hökumətdən əlavə resurslar istəsin, özəl provayderlərin resurslarından daha effektiv istifadə etsin, onları cəlb etsin. Rayonlara əlavə GPON briqadaları göndərilsin.
Keyfiyyətli və dayanıqlı internet infrastrukturu üçün vaxtın uzadılması Azərbaycanın indiki inkişaf səviyyəsinə, qarşıya qoyulan vəzifələrə uyğun deyil”.