Tramp Putinə bu məsələdə güzəşət edəcək - İDDİA
ABŞ prezidentinin administrasiyası və müttəfiqlər Donald Trampın Rusiya prezidenti ilə görüşdə güzəştə gedə bilər.
XəzərNews.az “The Washington Post” nəşrinə istinadən xəbər verir ki, qərbi ən çox narahat edən məsələlərdən biri Krım məsələsidir.
“Administrasiyanın Rusiyaya qarşı sərt sanksiyaları və rus diplomatları ölkədən çıxarılsa da Tramp, Putinə qarşı tənqidi çıxışlardan qaçır. Mən bilmirəm niyə, amma prezident hesab edir ki, Putinlə dostlaşa bilər” – Trampın milli məsələlər üzrə keçmiş köməkçisi Qerbert Makmaster söyləyib.
Nəşrin məlumatın görə, Qərbi həmçinin Trampın müttəfiqlərə və Putinə münasibəti də narahat edir.
Belə ki, Castin Trüdo, Tereza Mey və Angela Merkelə qarşı o özünü zamanla hörmətsizcə aparır və arada onların sözlərini kəsir. Putinə qarşı isə Tramp daha çox uzlaşmalı yanaşma nümayiş etdirir, tez-tez ona etibar edilə biləcək bir insan kimi istinad edir.
“Bəzi Ağ Ev sələhiyyətliləri ABŞ prezidentinin Rusiya Prezidenti ilə telefon danışıqlarını əsas gətirərək, Putinin onun təcrübəsizliyindən istifadə edə biləcəyinə ehtiyat edirlər” – nəşr yazır.
Qeyd edək ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin iyulun 16-da Helsinkidə görüşəcəklər.
Xəbər 16783 dəfə oxunub.